Lise Mezuniyet Puanı Hesaplama 2021

Lise Mezuniyet Puanını Hesaplamak istediğiniz öğrencinin 9, 10, 11 ve 12. sınıfta almış olduğu yılsonu başarı puanlarını aşağıdaki hesaplama aracına yazdıktan sonra hesapla butonuna basınız.

Lise Mezuniyet Puanı Nedir?

Lise mezuniyet puanı Diploma notu veya ortaöğretim bitirme notu olarak duyabilirsiniz. Öğrencilerin eğitim almış oldukları ortaöğretim okullarındaki başarılarını sınav yaparak 100 üzerinden bir derecelendirmeyle belirten ve üniversiteye yerleştirirken de kullanılacak olan OBP hesaplamasına esas olacaktır.

Lise mezuniyet puanı nasıl hesaplanır?

Lise mezuniyet puanı öğrencinin 9, 10, 11 ve 12. sınıflarında almış olduğu yılsonu başarı puanlarının aritmetik ortalamasını alarak hesaplanır.

Yurt dışından gelenlerin mezuniyet puanı nasıl hesaplanır?

Öğrenimlerinin belli bir kısmını yurt dışında yapıp1 yurda dönen öğrencilerin diploma puanı; Ülkemizde öğrenim gördükleri yıllara ait YBP’leriyle yurtdışında gördükleri derslerin yılsonu puanlarına, yurtdışında öğrenim gördükleri okullardan bilgi sağlanamaması durumunda ise sadece ülkemizde öğrenim gördükleri öğretim yıllarına ait yılsonu başarı puanlarına göre belirlenir.